0     سبد خرید
FA | EN

از مهترین عوامل در طراحی سایت (به طور خاص طراحی واسط کاربری)، در نظر گرفتن گروه سنی بازدیدکنندگان و شغل آنها می باشد.

در ادامه به بررسی 5 عامل مهم در طراحی سایت برای بازدیدکنندگان یا وب گردان مبتدی می پردازیم و راه هایی برای آدرس دهی به آن ها بیان می کنیم:

 

1 – آنها از مرورگرهای مختلفی استفاده می کنند.

خیلی از کاربران مبتدی در ابتدا از مرورگرهای قدیمی یا بی کیفیت مثل اینترنت اکسپلورر استفاده می کنند، این یک مسئله گریز ناپذیر است که شما باید cross browsing را در طراحی سایت در نظر بگیرید، در غیر این صورت بخش بزرگی از بازدیدکنندگان سایت شما، با دلخوری از سایت خارج می شوند.

در کنار این توصیه این نکته را هم در نظر بگیرید که cross browsing به معنای طراحی سایت برای تمام مرورگرهایی که از ابتدای خلقت اینترنت وجود داشته اند تا به حال نیست، بلکه به این معنی است که شما باید چند نسخه از مرورگر را به کاربر آوانس بدهید، یعنی ممکن است امروز اینترنت اکسپلورر 12 منتشر شود، اما تا به امروز درصد زیادی از کاربران از نسخه 8 این مرورگر استفاده می کنند، بنابراین شما باید سایت را برای نسخه  8 به بعد طراحی کنید. شاید سال دیگر این طراحی را برای نسخه 9 به بعد انجام دهید. این بدان معنی می باشد که ملاک طراحی سایت، آمار اکثریت می باشد، از درصدهای کوچک بدلیل هزینه های اضافی باید گذشت!

 

2 – آنها بیشتر قابلیت های معمول وب سایت ها را نمی شناسند.

شما باید دائماً به کاربران خود این اطمینان را بدهید که برای هر فرآیندی در وبسایت شما پشتیبانی می شوند، آنها نباید در انجام یک فرآیند سردرگم شوند، در هنگام طراحی سایت از نشانه های حرفی و تصویری استفاده مؤثر کنید و آن ها را از هر طریق مطمئن راهنمایی کنید.

سعی کنید فرآیند ها را برای کاربران ساده طراحی کنید، مطمئن شوید که کاربران حرفه ای از این کار ناخشنود نمی شوند.

 

3 – آنها آیکن گرافی را درک نمی کنند.

آیکن ها واقعاً اشیاء مفیدی هستند، آنها عنوان های زیادی را تنها در چند مقوله گرافیکی زیبا جمع می کنند و به طراحی UI کمک زیادی می کنند، اما در کنار همه این مزایا در نظر بگیرید که کاربران غیر حرفه ای زیاد با آیکن میانه خوبی ندارند، آنها مفهوم خیلی از اشکال گرافیکی را نمی دانند.

پیشنهاد ما حذف آیکن نیست، بلکه پیشنهاد می کنیم در ادامه ارائه آیکن در طراحی سایت، از برچسب های نوشتاری استفاده کنید. این کار باعث می شود تا شما زیبایی سایت را حفظ کنید و در عین حال به داد کاربران غیر حرفه ای هم برسید.

اگر به استفاده از برچسب علاقه ای ندارید، برای لینک آیکنی خود از tooltip استفاده کنید، با این کار لااقل بازدید کنندگان آماتور می توانند با قراردادن موس روی آیکن، یک برچسب راهنما ببینند.

 طراحی سایت برای کاربران مبتدی

4 – آنها کاربران قدرتمندی نیستند!

خب این یک حالت ایده آل است که بازدیدکنندگان شما تنها حرفه ای ها باشند! اما در واقعیت این اصلاً اتفاق نمی افتد، کاربران شما مجموعه ای از کاربران تازه کار، متوسط و حرفه ای هستند؛ پس غیر منطقی می باشد که شما در طراحی سایت تنها از امکانات مدرن و پیشرفته استفاده کنید، امکاناتی که تنها فابلیت های حرفه ای ها را در نظر می گیرید!

وظیفه شما این است که طراحی سایت را هم برای حرفه ای ها و هم برای مبتدی ها انجام دهید و در ادامه به کاربران حرفه ای سایت خود توضیح دهید که چطور با استفاده از امکانات مدرن سایت شما، کار خود را سریعتر انجام دهند.

 

5 – آنها می خواهند احساس راحتی کنند.

این مسئله زمانی مهم به نظر می رسد که شما قصد دارید طراحی سایت را دوباره انجام دهید، برای کاربران وفادار سایت شما که ممکن است مبتدی هم باشند این مسئله مهم است که در طراحی جدید گیج نشوند. شما باید پس از طراحی مجدد سایت، یک شِمای آشنا را به آنها هدیه بدهید، سعی کنید جای لینک های مهم را تغییر ندهید، تصاویر آشنا را به قوت خود نگاه دارید و امکانات منو را حذف نکنید.

طراحی سایت جدید تنها زمانی می تواند مؤثر واقع شود که شما امکانات مفید قبلی را به حذف ناوبری آنها حفظ کنید و یا آنها را بهبود ببخشید. در غیر اینصورت گروهی از کاربران از دست شما عصبانی خواهند شد!

 

کاربران مبتدی بخش عمده ای از جامعه وب را تشکیل می دهند و نباید به آنها کم توجهی کرد، اگر می خواهید آنها بخشی از پروژه وب شما باشند باید در هنگام طراحی سایت و پس از آن موجبات راحتی آن ها را فراهم کنید و برای آنها به اندازه دیگر کاربران خود، ارزش قائل شوید.

 

 

با نگاه به مقاله ای در blog.qarea.com

تماس با ما CONTACT US